כאבי ברכיים: להכיר את התסמינים, הסיבות ואמצעי המניעה

אנחנו ב-Stannah יודעים היטב כיצד כאבי ברכיים יכולים לשבש את השגרה ולגזול את העצמאות. משום כך, מניה היא המפתח.

נכתב על ידי Stannah בתאריך 12-01-2022

כאשר אתם או מישהו שאתם מכירים סובל מכאב חמור בברך שנגרם בשל פציעה או מדלקת מפרקים ניוונית או אפילו מדלקת מפרקים שגרונית, ידוע כמה יכול להיות קשה למשל לצעוד כ-200 מטרים עד לחנות המכולת, להשלים את פעילויות היום-יום, להיכנס ולצאת מהאמבטיה או לעלות ולרדת במדרגות.

פציעה בברך עשוי להחלים עם הזמן, אך כאב ברכיים שמקורו בדלקת מפרקים מעיד על תהליך ניווני. לפעמים, פציעה בברך יכולה אף לגרום להופעה מוקדמת של דלקת מפרקים ניוונית במפרק הברך הספציפי.

הדבר אינו מפתיע. כל אחד מכיר לפחות אדם אחד שסובל מכאבים בברך כתוצאה מתאונה או מדלקת מפרקים. אף על פי שאין ויכוח עם כך שהיכולת הגופנית שלנו, בני האדם, פוחתת עם השנים, אין פירוש הדבר שזה סופנו.

עם העלייה בגיל, מתחילים לחשוב על קשישים מכרים שסובלים מדלקת מפרקים. לעתים קרובות עולה תמיהה כיצד הם מתמודדים עם הכאבים ועם בעיות התנועה. במיוחד כשעובדים ב-Stannah ולמרבה המזל חשופים לכל אותן עדויות מעוררות השראה שכותבים הלקוחות שלנו שהם כולם גיבורים אמיתיים! סיפורי החיים שלהם גורמים לנו לחשוב עוד יותר על התנסויות של הלקוחות, ובייחוד של אלה שסובלים מכאבים בברך ועל

אבל מדוע נוטים בני האדם לסבול מכאבי ברכיים ומפציעות בברכיים?

פירוש הדבר שבמובני אבולוציה, הגוף האנושי לא מותאם ב-100% לעמידה זקופה. מבחינה מדעית, וכפי שמציינת ג'ניפר אקרמן במגזין נשיונל ג'אוגרפיק, התשובה לשאלה זו קשורה לחיסרון שביתרון. ובמילים אחרות: "אנחנו יכולים לעמוד, ללכת ולרוץ בחן ועם סיבולת, אבל אנחנו סובלים מרגליים כואבות ומפציעות בברך; אנחנו יכולים לסובב את הגב, אך עדיין, מרביתנו סובלים מכאבי גב בנקודה כלשהי בחיינו".

"אנחנו, בני האדם, וויתרנו על יציבות ועל מהירות. וויתרנו על רגלים שמסוגלות לאחוז. זכינו במקום בעצמות ספוגיות ובמפרקים שבריריים".
ג'ניפר אקרמן

בין שמתוך סקרנות או שאתם כבר סובלים מכאבי ברכיים, מוצע לכם להמשיך לקרוא בלוג זה. נענה על שאלותיכם בנוגע לכאבי ברכיים ונעניק לכם תובנות בנוגע לתהליך ניווני בברכיים וגם באשר לאמצעי מניעה מסוימים שתוכלו לנקוט הם.

מהו תפקידה של הברך?

במאמרה של ג'ניפר אקרמן על “The Downside of Upright” (החיסרון שביתרון), וכפי שמציין סקוט דיי, מפרק הברך הוא "מבנה בן 360 מיליון שנה שעוצב כה יפה לבצע את עבודתו שהיא העברת ההעמסה בין הגפיים." אך בשל התנוחה הזקופה, אנחנו מעמיסים לחץ ומתח גבוהים יותר על הברכיים, העקבים וכפות הרגלים שלנו. למעשה, מפרקי הברך הם בין המפרקים הנפגעים ביותר בגוף האדם. פגיעות אלה עולות מיליון דולרים בשנה בארה"ב.

"מספר טיפולים רפואיים הקשורים לברכיים מסתכם במיליון מדי שנה בארצות הברית."

הדבר עשוי להישמע מפחיד לאלה החווים קשיים הכרוכים בכאבים בברכיים או לדאגות לאנשים קרובים. והסיבה מוצדקת: כאב ברכיים או פציעה בברכיים עשויים להסתיים בהקטנת יכולת התנועה של הברכיים שאמורות להעניק יציבות וגמישות לגוף. הברכיים גם מאפשרות לרגליים להתכופף ולהתיישר. גמישות ויציבות נחוצות שתיהן, אם אנחנו רוצים לעמוד, ללכת, לרוץ, לכרוע ברך, לקפוץ או להסתובב ולנהל חיים רגילים.

מאחר שהברכיים לא עושות מלאכתן בעצמן, ישנם אברים אחרים שעוזרים להן למלא את תפקידן, כגון:

– עצמות
– סחוס
– שרירים
– רצועות
– גידים

אם אחד או כמה מהאברים המוזכרים נפגע או נפצע, ייתכן כאב חמור בברך.

בעוד חלק מהאנשים יתמקדו בכאב ויישארו המומים ומלאי רגשות שליליים, אחרים ירגישו צורך לחפש תשובות בנוגע לסיבות ולדרכים לשיפור המצב.

מהן הסיבות לכאבי ברכיים?

כאב קיים כחלק מהסיבות האבולוציוניות. הוא מעין תשדורת מהמוח שמסבה את תשומת לבנו לכך שמשהו אינו תקין וכי הגוף שלנו זקוק לתשומת לב מידית.

"אחת התכונות העיקריות של כאב הוא שהוא דורש הסבר."
מתוך Plainwater מאת אן קרסון

כרגע, אנחנו מתמקדים בניסיון להבין מה יכול לגרום לכאב ברכיים. למעשה, גברים, נשים ואף ילדים יכולים לסבול מכאבי ברכיים. הם יכולים להתעורר אצל כל אחד ובכל שלב בחיים. ובכל זאת, כאבי ברכיים נפוצים יותר בגיל מבוגר.

בואו נעיף מבט בחלק מפגיעות הברך שיכולות לגרום לכאבים חזקים:

אתלטים או אנשים שעבודתם מחייבת לחץ חוזר על הברכיים נמצאים בסיכון משמעותי של הופעת פציעות בברכיים.

וזה לא הכול.

וזה לא הכול. מרבית החוקרים מאמינים שמדובר בשילוב של גורמים:

מה ההבדל בין דלקת מפרקים שגרונית ודלקת מפרקים ניוונית?

למעשה, דלקת בברך יכולה לנבוע ממצבים שונים. דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שגרונית הן בין הסיבות השכיחות יותר:

למרות שאלה צורות נבדלות של דלקת מפרקים, יש להם מאפיינים משותפים. אך גם ישנם הבדלים בתסמינים. בואו נתבונן:

מהם התסמינים להופעתה של דלקת מפרקים שגרונית בברך?

אבחון דלקת מפרקים שגרונית בשלביה הראשונים עשוי להיות מאתגר וייתכן שתתמהו לעצמכם: מהם התסמינים שעלי לשים לב אליהם?

תסמינים יכלים להיות בולטים במיוחד בבקרים או לאחר תקופה ארוכה של חוסר תזוזה. למשל:

הסובל עשוי לחוש נוקשות ונפיחות בברכיים וכאב שיתגבר אחר אימון אינטנסיבי. סביר שהזזת הברכיים תהיה קשה יותר מבעבר.

מצד שני, אם כל מה שחשים הן ברכיים רועשות בכל פעם שקמים, מדובר בתופעה שכיחה. אפילו הניו יורק טיימס מקדיש מאמר לנושא זה. כל אחד חווה תופעה של ברכיים רועשות, אבל חשוב ללמוד כיצד להבדיל בין תופעה זו ובין מה שעשוי לשמש אות לדלקת מפרקים.

Stannah הרחיקה לכת ויצרה חוויה פיזית ישירה שיכולה לדמות כמה מצבים שגרוניים (חווית חליפה שגרונית). אין דרך טובה להכיר את התסמינים של דלקת המפרקים השגרונית מזו של התנסות בתחושה ישירה. חליפה מיוחדת זו מורכבת מרצועות המכילות גרגרי חצץ שמסייעים לדמות את תחושת האי נוחות והפצפוץ הקשורים לדלקת. התברר שהברכיים והידיים היו הנקודות הכואבות ביותר ואלו שפעולתם נפגמה יותר מכולם.

כיצד חיים עם דלקת מפרקים ניוונית(OA)?

עם ההזדקנות, התחושה שהמפרקים שלנו אינם גמישים כפי שהיו שכיחה למדי. הזדקנות אינה תהליך נעדר כאבים. אם לא ידעתם מהי דלקת מפרקים ניוונית, ייתכן שתרצו לברר אודות הסיבות לה והתסמינים שלה.

הסיבה להופעת דלקת מפרקים ניוונית לא ברורה לחלוטין. נראה שמדובר בגורם תורשתי שבא לידי ביטוי עם השנים. לאחר גיל 50, נשים יטו לפתח את הדלקת יותר מגברים. אך הסימנים הראשונים יכולים להופיע בשנות ה-40 ולהתפתח באיטיות.

ההשפעה השכיחה ביותר של דלקת מפרקים ניוונית היא השחיקה של הסחוס. סחוס מכסה את קצות העצמות ומאפשר להן לנוע ברכות אחת נגד השנייה. אך במקרה של דלקת מפרקים ניוונית, שכבת סחוס זו מתחילה להישחק באופן הדרגתי והופכת דקיקה יותר.

ברך בריאה תתכופף ותתיישר ללא תחושת כאב הודות לרקמה רכה וספוגית זו שמכסה את קצות העצמות בברכיים ומגנה עליהם. עם תהליך ההזדקנות, יכולה להיווצר הידרדרות במצב הסחוס והחיכוך של העצמות זו בזו יגרום לכאב.

לאחר גיל 50, נשים יטו לפתח דלקת מפרקים שגרונית יותר מגברים.

במקרים מסוימים, דלקת מפרקים ניוונית יכולה אף לגרום לבעיות בתנועה, ואנשים עלולים להתקשות במילוי משימות יום-יומיות פשוטות, כגון נשיאת חפצים ללא סיוע וללא אחיזה במעקה במעלה ובמורד המדרגות.

בעוד אימון לא משמש סיבה להופעת דלקת מפרקים ניוונית, פציעה כתוצאה מעודף אימונים או מתאונה יכולים לגרום בסופו של דבר לדלקת מפרקים ניוונית.

ישנם כמה גורמים שמכתיבים את הופעת של דלקת מפרקים ניוונית:

מאחר שדלקת מפרקים ניוונים מחמירה עם הזמן, ככל שמקדימים בנקיטת פעולות מניעה, כך טוב יותר.

כיצד מטפלים בדלקת ובנוקשות בברכיים?

למרות שאין מרפא לדלקת מפרקים שגרונית ולדלקת מפרקים ניוונית, ישנם טיפולים שמצמצמים את התלקחות הדלקת במפרקים ואת הכאבים. טיפולים מוקדמים ואגרסיביים הם המפתח לעצירת דלקת מפרקים או להאטה שלה. אם את נמצאים בשלבים הראשונים של מצבים אלה, עליכם להתמקד מניעת היווצרות נזק במפרקים באמצעות שמירה עליהם לזמן רב ככל שתוכלו.

אם הכאב בלתי נסבל, הרופא יכתוב לכם מרשם. בדרך כלל, נטילת משככי כאבים או זריקות סטרואידים באזור החולה יכולה להביא להקלה מידית. אבל בשל כל תופעות הלוואי, עליכם לדעת שקיימות חלופות:

מצד שני, אם אפשר לשאת את הכאב, אך השגרה היום-יומית נפגמת בכל זאת, הרופא עשוי להמליץ על שינויים בסגנון החיים כדי להגן על המפרקים ולהאט את התנוונות הסחוס. זהו הנתיב אל סגנון חיים בריא יותר:

מחקרים מצביעים על כך שאנשים המקבלים טיפול במועד עבור דלקת מפרקים שגרונית או ניוונית חשים טוב יותר תוך פרק זמן קצר יותר ולעתים קרובות יותר ונוטים לנהל אורח חיים פעיל. גם הסבירות לכך שהנזק במפרקים יחייב ניתוח או החלפת מפרק נמוכה יותר.

עם זאת, אם שינויים שנערכו בסגנון החיים לא הועילו למפרק שניזוק באופן חמור ולכן גורם ללקות, ניתוח יהפוך לאפשרות ודאית. שלושת הטיפולים הנפוצים ביותר:

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח ברך אורך יותר מ-12 שבועות. במהלך הזמן הזה, על המטופלים להיות זהירים במיוחד, משום שהמאמץ או הלחץ הקטנים ביותר על הברך יכולים לגרום למספר רב של בעיות.

בעוד חלק מהאנשים שסובלים ממחלות אלה עשויים לפתח סיבוכים בריאותיים, רבים מסיבוכים אלה יכולים להימנע בעזרת ניהול אורח חיים בריא וגישה מניעתית המתמקדת בניהול תסמינים.

אף על פי שחשיבותם של אמצעי המניעה נזנחת לעתים קרובות, Stannah מדגישה מניעה כגורם מרכזי בדחיית התפתחותם של מצבים בלתי נמנעים אלה.

מדרגון כיסא לשמירה על הברכיים

אם יש לכם נטייה לכאב כתוצאה מנזק למפרק הברך, היזהרו בכל פעילות שמוסיפה לחץ או משקל על מפרק הברך, למשל סחיבה של מטען כבד או טיפוס במדרגות ובירידה בהן תוך כדי נשיאת מטען. יתרה מזו, הלקוחות שלנו מספרים לנו ששימוש במדרגות הוא הפעילות הראשונה שגורמת לכאבים בברכיים.

מדוע הברכיים כואבות בעת עלייה במדרגות?

הברכיים כואבות לעתים קרובות בעת טיפוס במדרגות או ירידה בהן. אך מדוע קורה הדבר? בעזרת כל המידע המוצע בבלוג זה, תוכלו לזהות במהירות את הסיבה: כופים כל פיקת הברך להחליק מעלה ומטה על עצם הברך במידה רבה יותר מהרגיל. אם הסחוס שחוק, יופיע כאב בשעה שהעצמות משתפשפות על סחוס גס.

צריכים באמת לשמור על הברכיים ועל האנרגיה לטובת פעילות מהנה יותר. התנהלות כזו תאפשר להאט ואפילו להפוך נזק למפרק הברך.

עזרי הליכה, כגון מקלות הליכה, נעליים מתאימות ומדרגוני כיסא מעניקים יתרון צנוע אך יכולים להעניק הקלה מסוימת בעודכם מונעים מהברכיים מצב של מתח קבוע. התזכורת החוזרת בדבר שמירה על הברכיים, שיכולה לאפשר אפילו הימנעות מניתוח ועוזרת בשמירה על עצמאות התנועה, אינה מיותרת. אובדן עצמאות גורם לבעיות נוספות מדיכאון עד הוספת משקל ועד הפרעות בשינה.

חשיבות הפעילות ברורה, אבל בכל הנוגע לשגרת היום-יום הכוללת למשל סחיבת מטענים במעלה ובמורד המדרגות, זו יכולה להזיק יותר מאשר להועיל ויכולה לגרום להרעה של הבעיות בברכיים ולאובדן חמור של סחוס.

משום כך, עבור אלה שעדיין פעילים, אבל מתקשים בשימוש במדרגות בביתם, מדרגון כיסא הוא אפשרות מושלמת לתמיכה ולמניעה.

הצהרה זו מגובה לא רק בידי העובדים עשירי הידע שלנו, אלא במחקר שקיימה לאחרונה Stannah בכמה מדינות אירופאיות ובארצות הברית. מחקר זה מצביע על כך שכאב ברכיים הוא מהסיבות העיקריות לבעיות בתנועה.

למעשה, 50% מהמשתמשים במדרגון כיסא סובלים מבעיות במפרקים ו-61% מהמשתמשים הפוטנציאליים דיווחו אף הם על בעיות בברכיים/במפרקים.

זוהי אם כך הוכחה לשכיחות של בעיות ברכיים ולכך שהן גורמות ללקות פיזית שהופכת את השימוש במדרגות לקשה יותר ואפילו מסוכן.

מהיבט אחר, בעיות במפרקי הברכיים מייצגות 50% מבעיות חופש התנועה. הבעיות האחרות:

אף על פי שהתסמינים של דלקות מפרקים שגרונית וניוונית יכולים לגרום למוגבלות, ייתכן שההורים שלכם מבקשים להישאר בבית. דבר זה יכול לגרום לכם לדאגה בנוגע לשימוש שלהם בכוחות עצמם במדרגות.

מניעה פירושה מתן תשומת לב

מניעה עדיפה על ריפוי. בייחוד במקרים של מחלות שאין להן מרפא, כגון דלקת מפרקים שגרונית ודלקת מפרקים ניוונית.

יותר ממחצית המשתמשים הפוטנציאליים מתייחסים אל מדרגוני כיסא כאל פתרון הנדסי המעניק יתרון של ממש בחיי היום-יום. אנחנו מדגישים שמניעה היא בחשיבות ראשונה ומעניקים ללקוחות מידע שימושי ומעשיר. מדרגוני כיסא נחשבים גם כאמצעי מניעה וגם כפתרון.

Stannah מעניקה תשומת לב ללקוחותיה ומבינה את היקף הקושי שהם חווים בעת השימוש במדרגות. היכולת לגלות אמפתיה ללקוחות שלנו חיונית עבור פיתוח הבנה מדויקת יותר של הצרכים שלהם. סוג זה של אמפתיה הוא גורם מרכזי ביכולת שלנו לתכנן את המוצרים הטובים ביותר עבור לקוחותינו. ובעוד היבטים טכניים חשובים, אנחנו מבלים זמן ניכר בעיון בספרות שעוסקת בהזדקנות כדי שנוכל להבין את הנושא טוב יותר.

בסופו של דבר, אנחנו חשים בעלי זכות על האפשרות להקשיב לסיפוריהם מעוררי ההשראה של הלקוחות שעברו את כל המאבקים של הזדקנות הכרוכה בדלקת מפרקים. זהו תמיד מסע רגשי, ואנחנו מבינים כיצד התמודדות עם כאב, מגבלות, תסכול ותלות יכולים להשפיע פסיכולוגית על קשישים.

"גרם של מניעה שווה לקילוגרם של ריפוי".
בנימין פרנקלין

לכן, אם יש לכם אנשים הקרובים אליכם, חברים או עמיתים שסובלים מכאבי ברכיים, תוכלו אולי לדמיין לעצמכם את המכשולים עמם הם מתמודדים. עלינו להבין שייתכן שיקשה עליהם מאוד לקבל את מצבם ואת המגבלות הפיזיות שלהם. חוץ מהכאב, חוסר היכולת לנוע בחופשיות בתוך הבית יכול לגרום לתחושה של חוסר תקווה, אובדן שליטה ואפילו דיכאון. קשה לאלה היקרים ללבנו להבין שייתכן שלא יוכלו יותר לבצע משימות מסוימות. הניסיון להמשיך לנסות לשמור על השגרה הוא תופעה מוכרת גם כאשר אי אפשר לעשות זאת פיזית.

כמטפלים, תרצו בוודאי לשמור על שלוות הנפש ולדעת שקרוב המשפחה בטוח ונהנה מעצמאות ומחופש תנועה בכל רחבי הבית.

אף על פי שאין פתרון ברור ומוגדר לכאבי ברכיים, מדרגון כיסא יכול לסייע במניעת נזק נוסף למפרק הברך.

אנו מקווים שהבלוג הזה הרחיב את הבנתכם בנוגע לבעיות במפרקי הברכיים. טיפול טוב יותר ופתרונות מוחלטים יהיו מעולים, אבל הבנה ואמפתיה משמשים תמיד נקודת התחלה טובה בנתיב אל מניעה.

מניעה פירושה מתן תשומת לב!