מהו המועד המתאים לרכוש מדרגון כיסא?

נכתב על ידי Stannah בתאריך 09-01-2020

מה קורה כשגרם המדרגות מפסיק להיות בעל ברית במסע החיים והופך תזכורת מתמידה של המגבלות הפיזיות?

מדרגות בנויות במגוון צורות. הן יכולות ליצור גרם מדרגות ישר או ספירלי; להימצא בפנים או בחוץ; והן יכולות להיות בנויות בשל סיבות מעשיות, בשל סיבות עיצוביות או משתי אלה יחד. אך המשותף לכל המדרגות הוא שהן מכתיבות את הקצב בעת עלייה וירידה בהן. הכול טוב ויפה כשמרגישים חסונים ובריאים, אבל אז, פתאום, משהו משתנה. הדבר יכול לקרות בכל גיל. לקרות בשל פציעה, תופעות הקשורות להזדקנות או פגיעה כתוצאה מדלקת פרקים. הבעיה עשויה להיות בפרקים של הברך, באגן; היא יכולה להיגרם בשל מחלת לב או כל דבר אחר שגורם לכאבים בעת השימוש במדרגות. בטרם מבחינים, גרם המדרגות מפסיק להיות בעל ברית שמאפשר הגעה מנקודה אחת לשנייה. פתאום, פעולה כה מוגרת ושגרתית של חיי היום-יום הופכת לאויבת מפחידה שמגבילה את השגרה היומית ומזכירה ללא הרף את מגבלותיך הגופני.

הסיבה שבשלה החלטנו לכתוב על נושא רגיש זה נעוצה הרצון הכנה שלנו להתייחס אליו בדרך מקורית, כנה וחיובית. משום כך, נראה הגיוני להיעזר בתיאוריה של ריצ'רד קמפבל "מסעו של הגיבור" – "הגיבור בעל אלף הפרצופים (1949)". אנחנו יודעים שסיפורים של לקוחותינו אינם סאגות, ובכל זאת יש להם סיפורים רגשיים ומשמעותיים באמת שמן הראוי לשתף. ומשום שהקדשנו לכך מחשבה זה זמן מה, מצאתנו דפוס בשלבים שדרכים עוברים בדרך כלל הלקוחות שלנו במסעם לקראת החלטה בדבר זכייה מחדש בעצמאותם בבית… ואנחנו יודעים שרבים יוכלו להזדהות עם מסע זה.

אבל מדוע "מסע" ומדוע "גיבור"?

גם לאחר יותר מ-750,000 התקנות של מדרגוני כיסא, מעלם לא חדלנו להתפעל מכל מאבק פיזי ופסיכולוגי שאותו צריכים לקוחותינו לעבור כדי להגיע לנקודה שבה הם נמצאים כעת – הנקודה שבה הם מחליקים במעלה המדרגות בנוחות ובבטיחות. משום כך אנחנו מתייחסים אליהם כעל גיבורי אמת, ואנחנו מאמינים בכל לב שיש לשתף את סיפוריהם.

לכל לקוח סיפור שונה, ולכן התחלנו בחיפוש של מכנה משותף לכולם. מצאנו כזה. המכנה המשותף הוא שהם כולם עוברים "תהליך" דומה של הכרה במציאות חדשה וקבלתה. תהליך שאינו פשוט כלל וכלל. בלי קשר לחברה התרבותית או לשוק, חלק ממסעות הקבלה נמשכים כמה ימים, ואחרים אורכים מספר שנים. לאחר ארבעים שנים בתחום, אנחנו יכולים לזהות שיש סיפור ארכיטיפי מאחורי כל מסע, ואנחנו מכירים את לקוחותינו טוב מספיק כדי להבין מהם המכשולים שהם נתקלים בהם במסע. בסופו של המסע שלהם, התחושה היא כמעט שהמדרגות עצמן מגדירות את העלילה שמאפשרת לגיבורים שלנו ללמוד את השיעורים או לפגוש את בעלי הברית הנחוצים לצורך התגברות על המכשולים, לצמוח ולהתבגר לצורך אימץ השקפת עולם חיובית יותר.

הגיבורים נתקלים באתגר: הצורך להכיר בירידה ביכולת הפיזית

במהלך כל אותן שנות ניסיון בעסקים, ראינו גם כיצד הסטיגמה וההתנגדות לקבלת עזר תנועתי מציאותיים ביותר, משום שנעורים וכוח פיזי היו מאז ומעולם ההגדרות למה שטוב ורצוי בחברה שלנו. מאז תרבויות יוון ורומא הקדומות, גיל מבוגר נחשב שלב של הידרדרות ושל תשישות. בו בזמן, כוח ועלומים זכו להערכה הרבה ביותר. למעשה, רבים מהאנשים שזקוקים לעזרי תנועה פוחדים לרכוש אותם וחוששים מפני רעיון השימוש בהם בנוכחות אחרים. וזו הסיבה לכך שבעת יצירת קשר עם לקוחות במהלך כל השנים האלה, Stannah התייחסה לסטיגמה זו בגישה חיובית וכנה ככל האפשר. הכול מתחיל בגילוי הבנה ומתן מרחב ללקוחות להחליט בעצמם ובמסגרת מסעם האישי. עם זאת, אנחנו לעולם לא נוטשים את גיבורינו ולא חדלים לנסות לשפר את חוויתם במהלך המסע שלהם לקראת השגה מחודשת של עצמאותם בבית.

כדי למלא את החלום של הזדקנות במקום מסוים, יש לשקול גורמים רבים ולתכנן מראש. למשל, שימוש בנעליים מתאימות לצורך הקטנת הסיכון ליפול עשוי להפחיד אנשים מזדקנים, משום שהם מרגישים שהם "נופלים" אל תוך קטגוריית הזקנים. הכרה בכך שתנועתיות יכלה להשתנות עם הזמן ושמשימות קלות היום יכולות להפוך קשות מחר, יכולה לשמש אתגר רציני, ועצם המחשבה על כך יכולה לגרום ללחץ ולדיכאון אצל רבים. משום כך קבלת ההחלטה הנכונה לשפר את איכות החיים בבית אינה מובנת מאליה. היא עשויה להיות החלטה קשה מאוד. וכאשר המדרגות הן בעיה, הדברים עשויים להפוך אף קשים יותר.

בעוד קבלת היתרונות הנובעים מהפיכה לגיבורים במסעם שלהם יכולה לשנות חיים בצורה אמיתית וחיובית, קבלת מצב של הידרדרות פיזית ושל צורך במדרגון כיסא יכולה להיות אתגר קשה מכול לאנשים רבים.

הגיבור מוותר על האתגר: "להשיג מדרגון כיסא לבית? אני לא זקן/ה!"

לאנשים יש נטייה למיין אחרים לפי קטגוריות. למעשה, מיינו אנשים לקטגוריות משחר הציביליזציה. כשמישהו מגיע לגיל 65, מסווגים אותו או אותה כאזרחים ותיקים, גם אם הם לא חשים כך בעצמם. לרוע המזל, קיימת תמיד סטיגמה הקשורה "לאנשים זקנים" "ולזקנה", וזו הסיבה לכך שרבים פוחדים להודות בינם לבין עצמם שהם מזדקנים.

העתקת תצפית זו אל הקושי שאנשים רבים חווים בעת טיפוס במדרגות, אנחנו ב-Stannah יודעים שהקושי עשוי לנבוע ממספר רב של מצבים שונים. אבל בהתאם למחקר השוק העולמי האחרון שלנו, הבנו שכאבי ברכיים משפיעים על לפחות 50% מהמשתמשים במדרגון כיסא. כאב ברכיים בשל פציעה, שחיקה של מפרק או דלקת פרקים. זו הדוגמה השכיחה ביותר, ולכן זהו הסיפור אוניברסלי שיש לנו לספר: סיפורו של כאב הברכיים.

בואו נספר לכם את סיפורם של גבר או של אישה בשנות החמישים המאוחרות או שנות השישים המוקדמות שלהם. אף על פי שהם לא מגדירים עצמם "ותיקים" או "זקנים", הם נאבקים בכאב בירכיים בכל פעם שעליהם להסתובב בבית. סביר שבשל כך יתחילו להימנע ככל האפשר מעלייה במדרגות. ואז, כאשר הכאב מתגבר, הם יתחילו לאחוז את המעקה בשתי הידיים תוך כדי טיפוס במדרגות או אולי אפילו יטפסו אותן על ארבע. אך הם עדיין מסרבים לקבל עזרה ונמנעים ממחשבה על כל סוג של אמצעי עזר. ייתכן שלמי שקורא את הדברים ייראה שקבלת עזרה היא הפתרון המובן מאליו, אבל רק אלה שעברו במסע הזה יבינו כמה קשה להשתחרר מהאשליה שאנחנו עדיין "מסוגלים" לעלות במדרגות ממש כפי שיכולנו כשהיינו צעירים, גם אם הדבר כלל לא בטיחותי. זהו הרגע שבו הגיבור או הגיבורה מתחילים להציב חסמים רגשיים או אסטרטגיים בינם לבין המטרה.

הגיבור או הגיבורה מתחילים את סדרת הניסויים: הדבר עשוי להימשך שנים!

בואו נדמיין לעצמנו את הגיבור או הגיבורה שלנו – הם עדיין לא מודעים לכך שהם גיבורים – ושתפקיד הניסויים עשוי להימשך שנים מספר. הם אפילו מתכננים את יומם סביב המדרגות (ירידה בבוקר והימנעות מעלייה חזרה עד לזמן השינה). זהו סימן מסגיר לכך שהגיע הזמן לשקול עריכת שינוי.

בשלב הזה במסעם של גיבורינו, הם כבר יודעים שיש פתרון שיהפוך את פעולת הטיפוס במדרגות לקלה ולחסרת כאבים. אך משום שהם רואים רכישת מדרגון כיסא כהכרה בכך שיכולותיהם הפיזיות מידרדרות ושהם מזדקנים, הם דוחים את הפתרון וימשיכו להשתמש במדרגות תוך שהם סובלים מכאבים ונאבקים למנוע נפילה. הם עשויים להתחיל לשקול פתרונות יקרים יותר מאשר מדרגון כיסא. אפשרויות כגון מעבר לבית בן קומה אחת עשויות להיות מושכות יותר מאשר התחלת השימוש במכשיר עזר לתנועה. אך כמה קל לוותר על הבית שאוהבים? מכל הזיכרונות והרכוש שלנו? חשבו על המחיר שיגבה מכם בעת מעבר מהמקום שאתם קוראים לו בית.

לרוע המזל, התנגדות זו יכולה להימשך שנים בעוד המצב הבריאותי מדרדר או חלילה אפילו עד לנפילה. הגיבורים שלנו ממלאי את תפקידי ההתנסות ומנסים לא להיכנע לאפשרות של עזרי תנועה. זוהי הסיבה לכך שהקשר עם לקוחותינו נעשה בדרך כלל אחר שנים רבות של מאבק ושל סבל. באופן מצער, הוא עשוי לקרות אחרי שנפילה כבר קרתה. לכן נוכל לדבר ללא סוף על מניעה, ואנחנו שמחים תמיד כשמשפחות מתקשרות אלינו בחיפוש אחר אמצעי מניעה בטרם אהובם הספיק לפצוע עצמו.

להתעמת עם הרע ולהכניע אותו: להתגבר על חסמים פסיכולוגיים!

בנקודה זו, בני משפחה מתחילים לדאוג בנוגע לבטיחות של אהובם בעת שהוא או היא משתמשים במדרגות. הדבר בלתי נמנע. כולם מודעים לכך שהאדם כבר לא יכול להצליח לעלות לבד במדרגות וכי סכנת הנפילה רבה. ובסופו של דבר, הגיבורים שלנו מתחילים לחשוב כיצד נפילה תשפיע לא רק עליהם אלא על המשפחה כולה. זוהי הנקודה שבה האגו של הגיבורים מת. פתאום, הם מבינים שיש להם דברים חשובים יותר מדאגה בנוגע למדרגות. בשלב זה, הגיבורים שלנו מפתחים בעצמם את החוכמה שלה הם זקוקים כדי להבין את התהליך שעברו. וכך הם יכולים לראות, להרגיש ולהכיר בצורך להתקדם לקראת הסכמה לקבלת עזרה, לא רק למענם, אלא למען שלוות הנפש של משפחתם.

חלק מהאנשים ימשיכו לחשוב שמדרגון כיסא הוא בגדר מותרות, אבל לאחר היכרות עם מקרים רבים של פציעות חמורות עקב נפילות, הם משתכנעים יותר מתמיד שמדרגון כיסא נחוץ להם ולבני משפחתם. תארו לעצמכם את האפשרות לרדת למעלה ולבדוק מה שלומו של הכלב או להכניס כביסה למכונה בלי פחד או דאגה! הכרה בכך מביאה אותם צעד אחד נוסף להפיכתם לגיבורים של מסעם האישי. פירוש הדבר שהחליטו את ההחלטות הנכונות לאורך הדרך.

להתעמת עם הרוע ולהצליח: ההחלטה הטובה מכולן!

כאשר אנחנו מבקרים את לקוחותינו בפעם הראשונה, הגישה הראשונית היא להבין את קשיי התנועה שלהם, להעריך אותם ולהבין את מגבלותיהם הפיזיות ואת ההשפעה שיש לאלה על שגרת היום-יום שלהם. אנחנו שואלים שאלות כגון: "מסוגלים לסחוב דברים במעלה ובמורד המדרגות? יש לכם צורך במעקה? מסוגלים לצעוד יותר מ-180 מטרים על משטח שטוח וללא עזרה?" שאלות אלה עשויות להפתיע רבים מהם, אבל תהליך כן של הערכה עצמית חיוני כאן, והגיבורים שלנו לא יפגעו בשלב הזה.

ההתנסות הראשונה במדרגון הכיסא היא בדרך כלל רגע של ניצחון של הגיבורים ושל כל חברי משפחתם. הדבר גורם לכולם לתהות מדוע לא יכלו להזמין הצלחה זו קודם לכן. הסיבה נעוצה בכך שהגיבורים שלנו היו צריכים לעבור תהליך של למידה ושל שינוי כדי להגיע לנקודה שבה הבינו.

לאחר שהגיעו לנקודה זו, האפשרות להזדקן בביתם הופכת למציאות. ההגעה להבנה שלא יהיה צורך לעבור לבית אחר היא בגדר ניצחון בפני עצמה. בחירת הפשטות האלגנטית של מדרגון הכיסא במקום ויתור על הבית ועיסוק בכל ההיבטים של מעבר נראית הבחירה היותר מודעת והיותר מעשית. אפשר פשוט לפתור את בעיית המדרגות ולהשאיר את שאר הבית כפי שהוא. כאשר יש לך מדרגון כיסא, אפשר לתלות את הנכסים היקרים שלך ולהציגם בגאווה בכל רחבי הבית. ליותר מ-750,000 איש יש מדרגון כיסא בביתם. הייתכן ששגו?

התלמידים הופכים למורים: ממליצים!

הגיבורים שלנו עברו את כל הצעדים הקודמים וכעת מבינים שאחרים נמצאים במקום שבו היו קודם: הרחק מבטיחות ועצמאות בתאריך שהם משתמשים במדרגות. אבל כל אחד מלקוחותיה של Stannah מוצא את הנתיב שלו אל הניצחון ואז מוצא או מוצאת עצמה מלמדים אחרים. כך צעדנו קדימה כחברה אנושית מאז ומעולם – בניסיון להתרחק מכאב ובלימוד אחרים כיצד לעשות זאת גם כן. הגיבורים שלנו ילמדו אחרים מה הם עברו וישתפו את סיפורם. ואנחנו שמחים בנוגע לעובדה שעבור מרבית לקוחותינו היתרונות של מדרגון הכיסא בשמירה על העצמאות והשליטה שפרו את איכות החיים שמאפשרת להם להשתמש באנרגיות שלהם בדברים מהנים יותר.

כל כך הרבה לקוחות הגיעו לסיום המנצח של מסעם ומעודדים את Stannah להמשיך במשימה שלה לבטל את הסטיגמה על מדרגוני כיסא. עלינו להתגבר על ההתנגדות כלפי אמצעי עזר ולהרוס את הסטיגמה הקשורה אליהם.

תקוותנו היא שאט אט, פחות ופחות לקוחות יצטרכו לעבור את המסע הכואב בדרך להתגברות על כל המכשולים הפסיכולוגיים. בסופו של דבר, רכישת מדרגון כיסא מוקדם יותר מאשר מאוחר יותר פירושה שאפשר ליהנות מהיתרונות שלו במשך שנים רבות יותר. ולכן חשוב שיתופו של סיפור זה.

באשר ל-Stannah, אנחנו נמשיך לחשוב על לקוחותינו כעל מי שהופכים מודעים יותר למותגים ולעיצוב, נלהבים יותר להביע את האינדיבידואליות שלהם, מקבלים בצורה חיובית יותר את תהליך ההזדקנות ומשתמשים בטכנולוגיה העומדת לרשותם כדי להתקדם במסעם לקראת עצמאות ותחושת ביטחון בביתם.